პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი "ევროპის უნივერსიტეტის“ სტუდენტებს შეხვდა
"ჩვენი ქვეყანა ევროპული ცივილიზაციისა და კულტურის არა მხოლოდ თანამონაწილე, არამედ ერთ-ერთი შემქმნელია და მისი მიზანი სწორედ საერთო ევროპულ ოჯახში დაბრუნებაა“,- ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ „ევროპის უნივერსიტეტში“ სტუდენტებთან შეხვედრისას განაცხადა.
სტუდენტებთან საჯარო ლექცია-დისკუსია ევროკავშირის ერასმუს პლიუსის ჟან მონეს მოდულის "ევროპეიზაცია, როგორც საქართველოს დემოკრატიზაციის ინსტრუმენტი" ფარგლებში გაიმართა.
შალვა პაპუაშვილი ახალგაზრდებს საქართველოს ევროინტეგრაციის შესახებ ესაუბრა. მისი თქმით, ჩვენი ქვეყანა ევროპული ცივილიზაციისა და კულტურის არა მხოლოდ თანამონაწილე, არამედ ერთ-ერთი შემქმნელია და მისი მიზანი სწორედ საერთო ევროპულ ოჯახში დაბრუნებაა.
„ასოცირების ხელშეკრულებამ ევროპა ყველაზე დიდი მასშტაბით ჩართო ჩვენს ცხოვრებაში და ყველა სფეროში ვხედავთ, რა მნიშვნელობა შეიძინა ევროკავშირმა. ეს ეტყობა საპარლამენტო ცხოვრებასაც. როდესაც ასოცირების შეთანხმებაზე ვსაუბრობთ, იცით, რომ ეს პროცესი არის ქართული კანონმდებლობის და რეგულაციების დაახლოების პროცესი და ალბათ, გსმენიათ კიდეც, რომ 45% ასოცირების შეთანხმებისა უკვე შესრულებულია, რაც საამაყო მაჩვენებელია. მათ შორის, ჩვენი მოწვევის პარლამენტმაც შეძლო რამდენიმე კანონის მიღება - მივიღეთ „მეწარმეთა შესახებ“ ახალი კანონი, „მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი და ასე შემდეგ, რომლებმაც სხვადასხვა მიმართულებით ევროპული სტანდარტი დაამკვიდრა“,- განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ.
ევროკავშირის წევრობაზე საქართველოს მიერ შეტანილ განაცხადზე საუბრისას შალვა პაპუაშვილმა ყურადღება უკრაინაში მიმდინარე რუსულ სამხედრო აგრესიაზე გაამახვილა.
მისი თქმით, რუსეთის აგრესიამ უკრაინის წინააღმდეგ ევროკავშირს საკუთარი როლის მნიშვნელობა ახლებურად დაანახა.
"იმ აგრესიამ, რომელიც რუსეთის მხრიდან უკრაინის მიმართ ვიხილეთ და ჯერ კიდევ მოწმე ვართ, ბევრი რამ სხვანაირად დაანახა თავად ევროკავშირს, მათ შორის, მისი როლი ევროპაში, უსაფრთხოების სისტემაში, სხვა ყველა სფეროში, რომელიც პოლიტიკურად და გეოპოლიტიკურად მნიშვნელოვანია. ამ ომმა ბევრი რამის გადააზრებისკენ გვიბიძგა. რუსული აგრესია საქართველომ 90-იან წლებში და ახლახან, 2008 წელსაც გამოიარა. დღემდე, 2008 წლის ომი დაგმობის საგანია ევროპის მხრიდან, თუმცა, ვნახეთ, რომ მაშინ, სამწუხაროდ, ბოლომდე ჯერ კიდევ არ იყო გააზრებული, თუ რასთან გვქონდა საქმე. ამან მოგვიტანა 2014 წელი და საბოლოო ჯამში, მიგვიყვანა 2022 წლამდე. ამ შეცვლილმა ვითარებამ ევროკავშირი დააყენა იმ მდგომარეობაში, რომ როგორც ჩანს, არის გააზრებული, რომ საჭიროა უფრო და უფრო მკაფიო, პირდაპირი და ცალსახა ნაბიჯები იმ სამი ქვეყნის მიმართ, რომლებსაც ხელი აქვთ მოწერილი ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებებზე. ვფიქრობ, რომ ახლა არის მომენტი, როდესაც ევროკავშირმა უნდა მიიღოს თამამი და მკაფიო გადაწყვეტილებები და საქართველოს, მოლდოვას და უკრაინას დაანახოს საკუთარი სოლიდარობა, ვინაიდან სამივე ქვეყანა განგრძობითად არის რუსული აგრესიის ობიექტი.
ობიექტური შეფასებებით, დღეს საქართველო აკმაყოფილებს კანდიდატის მოთხოვნებს. ჩვენი საშინაო დავალება და ამოცანაა, რომ ჩვენ ვიყოთ მზად, როდესაც ნატო და ევროკავშირი იქნებიან მზად პოლიტიკური გადაწყვეტილებისთვის“,- განაცხადა პაპუაშვილმა.
ამას გარდა, შალვა პაპუაშვილმა სტუდენტებს ქვეყნის უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს დღის წესრიგი და სამომავლო გეგმები გააცნო.
პარლამენტის თავმჯდომარემ უპასუხა ახალგაზრდების კითხვებსაც, რომლებიც საქართველოს ევროატლანტიკურ მისწრაფებებს, უკრაინაში რუსეთის აგრესიას და რეგიონში არსებულ ვითარებას შეეხებოდა.
შალვა პაპუაშვილს მიმართა უკრაინელმა სტუდენტმა ალექსანდრა იანჩუკმა, რომელიც ომის დაწყების შემდეგ თბილისში ხმელნიცკის უნივერსიტეტიდან ჩამოვიდა და "ევროპის უნივერსიტეტში“ გაცვლითი პროგრამით სწავლობს.
"მინდა გითხრათ მადლობა, რომ ყურადღება გაამახვილეთ უკრაინის მოვლენებზე და მადლობა, რომ იმყოფებოდით უკრაინაში. დღეს მე-100 დღეა მას შემდეგ, რაც რუსეთმა ომი დაიწყო და მნიშვნელოვანია ამ საკითხის წინ წამოწევა, რადგან ხალხს დაავიწყდა თუ რა ხდება ახლა უკრაინაში, რომელსაც დასასრული არ უჩანს. ამიტომ მინდა გითხრათ მადლობა ამ საკითხის წინ წამოწევისთვის, ასევე, მინდა მადლობა გადავუხადო „ევროპის უნივერსიტეტს“, რადგან მიმიღეთ და დამეხმარეთ ასეთ რთულ დროს. ასევე მადლობა მინდა გადავუხადო ყველა ქართველს, რომელიც იბრძვის უკრაინისთვის. მამაჩემიც ჯარისკაცია და ახლაც იბრძვის. მადლობა ყველა ქართველს, რომელიც სხვადასხვა გზით ეხმარება უკრაინას. ვიმედოვნებ და დარწმუნებული ვარ, რომ უკრაინა გაიმარჯვებს და ორივე ქვეყანა - უკრაინა და საქართველო ძალიან მალე გახდება ევროკავშირის წევრი სახელმწიფო“, - განაცხადა უკრაინელმა სტუდენტმა.
პარლამენტის თავმჯდომარე შეხვედრის დასრულების შემდეგ უნივერსიტეტის უკრაინელ სტუდენტებს პირადად გაესაუბრა.
შალვა პაპუაშვილმა "ევროპის უნივერსიტეტში“ განთავსებული არქეოლოგიური მუზეუმი დაათვალიერა, შეხვედრის ბოლოს კი სტუდენტები საქართველოს პარლამენტში დაპატიჟა.

The Chairman of the Parliament Shalva Papuashvili met with the students of the "European University"
"Our country is not only a collaborator of European civilization and culture, but also one of the creators, and its goal is to return to the common European family," -The chairman of the Parliament of Georgia stated about it during the meeting with the students at the "European University".
A public lecture-discussion with students was held within the framework of the EU Erasmus Plus Jean Monnet module "Europeanization as an instrument of democratization of Georgia".
"The Association Agreement has involved Europe on a large scale in our lives and we see in all areas the importance that the EU has acquired. This seems to be the case in parliamentary life as well. When we talk about the Association Agreement, you know that this process is a process of approximation of Georgian legislation and regulations, and you have probably heard that 45% of the Association Agreement has already been fulfilled, which is a proud indicator. "Among them, the parliament of our convocation was able to pass several laws - we adopted a new law on entrepreneurs, the law on consumer protection, and so on, which have established a European standard in various areas," - said the chairman.
Speaking about Georgia's application for EU membership, Shalva Papuashvili focused on the ongoing Russian military aggression in Ukraine.
He said that Russia's aggression against Ukraine had shown the EU the importance of its role in a new way.
"The aggression we have seen from Russia against Ukraine, and we are still witnessing it, has shown many different things to the EU itself, including its role in Europe, in the security system, in all other areas that are politically and geopolitically important. This war pushed us to rethink a lot. Georgia endured Russian aggression in the 1990s, and more recently, in 2008 as well. Till today, the 2008 war has been the subject of condemnation from Europe, however, we have seen that at that time, unfortunately, it was not yet fully understood what we were dealing with. This brought us to 2014 and, ultimately, to 2022. This changed situation has put the EU in a position where it seems understandable that more and more clear, direct, and unambiguous steps are needed for the three countries that have signed the Association Agreements with the EU. I think now is the time for the EU to make bold and clear decisions and show its solidarity with Georgia, Moldova, and Ukraine because all three countries are constantly the object of Russian aggression”.
According to objective assessments, today Georgia meets the requirements of the candidate. "Our homework and task is to be ready when NATO and the European Union will be ready for a political decision," Papuashvili said.
In addition, Shalva Papuashvili informed the students about the agenda and future plans of the country's highest legislative body.
The Chairman of the Parliament also answered the students questions about Georgia's Euro-Atlantic aspirations, Russia's aggression in Ukraine, and the situation in the region.
Shalva Papuashvili was addressed by Alexandra Yanchuk, a Ukrainian student who came to Tbilisi from Khmelnytsky National University after the war and is studying at the European University.
"I want to thank you for focusing on Ukraine and thank you for being in Ukraine. Today is the 100th day since Russia started the war and it is important to raise this issue because people have forgotten what is happening now in Ukraine, which has no end in sight. I would also like to thank the European University for accepting me and helping me through such a difficult time. I would also like to thank all Georgians who are fighting for Ukraine. My father is also a soldier and still fights. Thanks to all Georgians who help Ukraine in different ways. "I hope and believe that Ukraine will win and both countries - Ukraine and Georgia - will soon become a member of the European Union," said the Ukrainian student.
After the meeting, the chairman of the Parliament personally addressed the Ukrainian students of the European University.
Shalva Papuashvili visited the Archaeological Museum located at the "European University" and at the end of the meeting invited the students to the Parliament of Georgia.