სწავლების ინოვაციური მეთოდების ტრენინგ ცენტრი
ევროპის უნივერსიტეტის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი სასწავლო პროცესის მაღალი ხარისხით უზრუნველყოფაა. სწორედ აღნიშნული მიზნის ფარგლებში, ევროპის უნივერსიტეტის ორგანიზებით 2019 წლის მაისში გაიხსნა სწავლების ინოვაციური მეთოდების ტრენინგ ცენტრი, რომელიც ორიენტირებულია უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალის უწყვეტი პროფესიული განვითარების გაუმჯობესებასა და უმაღლესი განათლების სფეროში სწავლების ინოვაციური მეთოდების დანერგვაზე.
აღსანიშნავია, რომ ცენტრის დაფუძნებისთანავე, ევროპის უნივერსიტეტმა უზრუნველყო განათლების საერთაშორისო ექსპერტების მოწვევა, გაიმართა კონფერენცია თემაზე - „უმაღლეს საგანმანათლებლო პროცესში სწავლებისა და შეფასების თანამედროვე მეთოდები და გამოწვევები“. ასევე, საერთაშორისო თანამშრომლობის ფარგლებში, უნგრეთის და ავსტრიის ზალცბურგის უნივერსიტეტების (University of Salzburg-თან და Central European University) წარმომადგენლების მიერ, ჩატარდა ტრენინგი ცენტრის ტრენერებისთვის.
ტრენინგ ცენტრის კვალიფიციური ტრენერების მიერ კი, ხდება სწავლების ინოვაციური მეთოდების საგანმანათლებლო პროგრამებში დანერგვის პროცესის ხელშეწყობა. ტრენინგ ცენტრი აკადემიურ პერსონალს და მოწვეულ სპეციალისტებს სისტემატურად აწვდის ექვს ძირითად მოდულს:
- სტუდენტზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესის დაგეგმვა;
- შეფასების თანამედროვე მეთოდები უმაღლეს განათლებაში;
- სწავლების თანამედროვე მეთოდები უმაღლეს განათლებაში;
- პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება;
- აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპები უმაღლეს განათლებაში;
- დისტანციურ პლატფორმათა მაღალ ეფექტური გამოყენება სწავლებისას;
სწავლების ინოვაციური მეთოდების ტრენინგ ცენტრი ადმინისტრაციულ პერსონალთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ხელს უწყობს ციფრული პლატფორმების დანერგვას, როგორც სწავლა სწავლების პროცესში, ასევე დისტანციური მუშაობის მიმართულებით.

- +(995) 555 72 61 61
One of the main goals of European University is to ensure a high quality of the learning process. To this end, In May 2019, Innovative Teaching Training Center was opened by European University, which is focusing on improving the continuous professional development of the academic and invited staff of the University and the introduction of innovative teaching methods in the field of higher education.
It is noteworthy, that as soon as the center was established, European University provided to invite international education experts to hold a conference on "Modern Methods and Challenges of Teaching and Assessment in Higher Education“. Also, in the framework of international cooperation, representatives of Hungarian and Austrian universities of Salzburg (University of Salzburg and Central European University) conducted training for the trainers of the center.
Qualified trainers of the training center promote the process of introducing innovative teaching methods in educational programs. The training center systematically provides academic staff and invited specialists with six main modules:
- Planning a student-centered learning process;
- Modern methods of assessment in higher education;
- Modern teaching methods in higher education;
- Problem-based learning;
- Principles of Academic Integrity in Higher Education;
- Highly effective use of remote platforms in teaching;
Innovative Teaching Training Center, in close cooperation with the administrative staff, promotes the introduction of digital platforms, both in the learning process and in the field of distance learning.